Ciabatta recept – Így készítsd el a legropogósabb olasz kenyeret!

A ciabatta egy rendkívül ízletes olasz fehér kenyér, amelyet hagyományosan búzalisztből, élesztőből, vízből, sóból és olívaolajból készítenek. Időnként fűszernövényekkel (rozmaring vagy kakukkfű), és sajtokkal is (parmezán vagy asiago) ízesítik.

Ez a ma már klasszikusnak számító olasz kenyérféle Olaszország Veneto régiójából származik, ahol a francia bagett növekvő népszerűségére adott válaszként hozták létre az 1980-as években. Az alaprecept megalkotásakor az volt a cél, hogy a hagyományos olasz fehér kenyér rusztikusabb és ízletesebb alternatíváját hozzák létre.

A ciabatta egyedi textúrával rendelkezik, ropogós, enyhén rágós héja, és az olívaolajnak köszönhetően különleges íze van. Belseje könnyű, légies, nagyméretű lyukakkal. A tésztája jellemzően nedves és ragacsos, emiatt kissé nehézkes vele dolgozni, de ettől nem kell megijedni.

Ha kedvet kaptál a ciabatta elkészítéséhez olvasd tovább a cikkünket, ugyanis a továbbiakban megosztunk egy szinte elronthatatlan hagyományos ciabatta receptet, valamint adunk néhány ötletet a kész kenyerek felhasználásához és tárolásához is.

Hagyományos ciabatta recept

Hozzávalók:

  • 500 g kenyérliszt
  • 350 ml víz
  • 10 g só
  • 7 g instant élesztő
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • kukoricaliszt vagy búzadara

Elkészítés:

  1. Egy nagy keverőtálban keverjük össze a kenyérlisztet, az élesztőt és a sót.
  2. Adjuk hozzá a vizet és az olívaolajat, és addig keverjük, amíg ragacsos tésztát nem kapunk.
  3. Gyúrjuk a tésztát kézzel vagy dagasztókarral felszerelt keverőgéppel kb. 10 percig, amíg sima és rugalmas lesz.
  4. Tegyük át a tésztát egy enyhén kiolajozott tálba, fedjük le nedves ruhával vagy műanyag fóliával, és hagyjuk kelni meleg, huzatmentes helyen körülbelül 1-2 órán át, vagy amíg a duplájára nem nő.
  5. Melegítsük elő a sütőt 220 °C-ra. Helyezzünk egy sütőkövet vagy egy nagy tepsit a sütőbe, hogy előmelegedjen.
  6. Fordítsuk ki a tésztát lisztezett deszkára, és osszuk két egyenlő részre, és formázzuk mindkét adagot hosszú, keskeny cipóvá.
  7. Helyezzük a kenyereket egy kukoricaliszttel vagy búzadarával megszórt tepsire. Fedjük le nedves ruhával vagy fóliával, és hagyjuk további 30-45 percig kelni.
  8. Egy éles késsel ejtsünk néhány sekély vágást mindkét ciabatta tetején.
  9. Tegyük a kenyereket az előmelegített sütőkőre vagy tepsire, és süssük 25-30 percig, vagy amíg a kéreg aranybarna nem lesz, és a kenyerek kopogtatáskor üreges hangot adnak.
  10. Vegyük ki a sütőből, és tálalás előtt hagyjuk kihűlni egy rácson.

A ciabatta-t pirítva, olívaolajjal, fokhagymával és fűszernövényekkel, köretként vagy előételként is fogyaszthatjuk. Felhasználhatjuk szendvicsek készítéséhez, emellett levesek és pörköltek mellé is tálalhatjuk. A saját készítésű ciabatta-ból bruschetta-t vagy caprese panini-t is készíthetünk.

Hogyan tárolható a ciabatta?

A ciabatta más kenyérfélékhez hasonlóan kb. 2-4 napig tárolható minőségromlás nélkül, megfelelő körülmények között. A legjobb, ha kenyértartóban, vagy pedig vászonzsákban, esetleg vászonkendőben tároljuk. Ha ennél hosszabb ideig szeretnénk megőrizni a frissességét, akkor jó megoldást jelent a fagyasztás.

A ciabatta egészben vagy szeletelve 2-3 hónapig is eláll a fagyasztóban is, ehhez csomagoljuk be fóliába és helyezzük a fagyasztóba. A kisebb darabokat és szeleteket kiengedhetjük szobahőmérsékleten, de akár át is melegíthetjük a mikróban vagy a sütőben, így olyan lesz mintha most sütöttük volna.

Bízunk benne, hogy sikerült néhány hasznos tippet adunk a ciabatta elkészítéséhez. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg ismerőseiddel is!

Kép forrása: Pixabay.com