Még ha valaki nincs is elköteleződve az állati eredetű alapanyagok hanyagolása mellett, sok olyan ételünk van, ami nem tartalmaz ilyen összetevőket. Jöjjenek a vegán receptek nemcsak vegánoknak.
A gazdagságot hozó lencse – salátában
A lencse tipikus újévi étel, a babonák szerint azért kell újévkor lencsét enni, hogy sok pénzünk legyen. A hagyományos főzeléken túl azonban számos lehetőség van az apró, fehérjében, rostokban és vasban gazdag hüvelyes fogyasztására. Ilyen a lencsesaláta.
Szükségünk lesz 1 fej lilahagymára, csíkokra vágva és ecetben, sóban pihentetve egy negyedórán át. Ezen kívül 200 gramm gluténmentes orsótésztára, 3 bögre főtt lencsére lecsepegtetve, 1 kisebb kígyóuborkára és pár darab felkockázott paradicsomra és egy fél, kockára vágott kaliforniai paprikára, az ízélményt pedig fokozhatjuk egy bögrényi zöld leveles salátával, ami lehet rukkola vagy bébispenót, a díszítéshez pedig használhatunk petrezselymet, olajos magvakat vagy gránátalmát, de akár ezek mindegyikét is.
Az elkészítése is végtelenül egyszerű, a tésztát főzzük meg, majd keverjük össze az összes hozzávalóval és öntsük le a 2-3 evőkanálból, 1 kiskanál citromléből, 4-5 evőkanál fehérborecetből vagy almaecetből álló öntettel, amibe sót, egy kevés borsot és kurkumát is tettünk.
A New York-i származású luxusfogás
Erősen aromás zeller, savanykás-édeskés alma és dió harmóniája varázsolta el a New York-i Waldorf-Astoria luxusszálló vendégeit több mint száz évvel ezelőtt. Az eredeti recept majonézt használ, de ezt helyettesíthetjük köles- vagy babmajonézzel, így lesz vegán fogás a salátánk.
Szükségünk lesz hozzá egy közepes, mintegy 40 dekás zellergumóra, 2 almára, és egy bögre, hozzávetőleg 120 gramm dióra. A zeller reszeljük le egy nagyobb lyukú reszelőn, a diót kicsit aprítsuk össze, az almát pedig hámozatlanul vágjuk kis kockákra.
Mindezt keverjük össze az előre elkészített öntettel, aminek hozzávalói: 3 evőkanál vegán majonéz, 2-3 deciliter növényi tejföl vagy joghurt, 1 kiskanál friss citromlé, egy kevés bors, fél kiskanál mustár, és 2-3 gerezd fokhagyma átpasszírozva.
A csodás kovászos uborka levesként is megállja a helyét
Hűsítő, különleges ízélményt élhet át az, aki megízleli a kovászos uborkát. Egy erjesztett savanyúság, ami sok probiotikumot tartalmaz, és pozitív hatással van az emésztőrendszer működésére. Levesként pedig elvarázsolhatjuk vele vendégeinket, nem is kell hozzá sok idő vagy hozzávaló.
Mindössze 4-5 darab kovászos uborkára, 2 deciliter kovászos uborka lére, 1-2 gerezd fokhagymára, 2 deciliter kesudiótejfölre vagy más növényi tejfölre vagy joghurtra van szükségünk, pár levél mentára vagy friss kaporra, ízlés szerint vízre, de ez el is hagyható és a tálaláshoz pirítósra.
Az elkészítése is igazán egyszerű, minden hozzávaló mehet a turmixgépbe, majd miután simára turmixoltuk, mehet az egész a hűtőbe. A tálaláskor pedig friss mentával vagy kaporlevelekkel díszíthetjük és kínáljunk hozzá pirítóst.
Egyszerű, mégis különleges: tócsni cukkiniből
A tócsni, vagy lapcsánka eredetileg burgonyából készül, de cukkinivel még különlegesebb íz élményt élhetünk át. Ehhez szükségünk lesz két közepes cukkinire, ½ kiskanál sóra, ¼ bögre zabpehelylisztre, ¼ bögre vöröslencse-, vagy csicseriborsólisztre, 1 evőkanál sörélesztőpehelyre, ami el is hagyható, ezen kívül pedig 1 evőkanál chiamagra vagy őrölt lenmagra, ½ kiskanál fokhagyma-, vagy hagymaporra, sóra, borsra és kurkumára.
A lereszelt, besózott és negyed órán át állni hagyott cukkini levét nyomkodjuk ki, tegyük egy tálba és keverjük hozzá a több hozzávalót. Majd tapadásmentes serpenyőben süssük ki úgy, hogy egy púpos evőkanállal helyezzünk a serpenyőbe, és lapítsuk le a kanállal, majd pár percig mindkét oldalán süssük.
Kép forrása: Unsplash.com / Szerző: Ella Olsson