Ha szereted az olasz konyhát, akkor biztosan ismered a pestot, ezt a csodálatos zöld szószt, amely hagyományosan mozsárban készül bazsalikomból, fokhagymából, parmezán sajtból és olívaolajból. A pesto nemcsak rendkívül ízletes, hanem sokoldalú is: tésztával, salátával, húsokkal és zöldségekkel is fogyaszthatjuk, ráadásul nagyon egyszerű elkészíteni, és számos variációja létezik.
A hagyományos olasz pestok közül a legismertebb a zöld színű genovai pesto (Pesto alla Genovese), amelynek alapjául az aromás, friss bazsalikomlevelek szolgálnak, emellett nagy népszerűségnek örvend a paradicsomból készült szicíliai pesto, valamint a pikáns ízű calabriai pesto is.
A különféle pestok egyre több üzlet polcain megtalálhatók, azonban, ha szánunk rá egy kis időt, akkor néhány hozzávalóból, elkészíthetjük a saját házi pestonkat is. A továbbiakban mutatunk egy egyszerű pesto receptet, amivel garantáltan sikert aratsz majd!
Eredeti pesto recept
Hozzávalók:
- 2 gerezd fokhagyma (vagy ízlés szerint több)
- 2 evőkanál fenyőmag
- 1 csokor friss bazsalikomlevél (lehetőleg kisebb levelek)
- 50 g reszelt parmezán sajt
- 15 g reszelt pecorino sajt
- 120 ml extra szűz olívaolaj
- só ízlés szerint
Elkészítés:
- Mossuk meg a bazsalikomleveleket és konyhai papírtörlővel itassuk fel teljesen a nedvességet. Fontos, hogy a levelek teljesen szárazak legyenek, különben a pesto vizes lesz.
- Hámozzuk meg a fokhagymagerezdeket. A fokhagymát ízlés szerint adagoljuk, a két gerezd jó kiindulópont, de használhatunk ennél többet és kevesebbet is.
- Törjük össze a fokhagymát a mozsárban egy kevés nagy szemű sóval (pl. tengeri só). Ha nincs mozsarunk, használhatunk konyhai robotgépet vagy turmixgépet is, ebben az esetben a pesto textúrája kevésbé lesz rusztikus.
- Adjuk hozzá a fenyőmagot és törjük tovább, amíg krémes nem lesz. A fenyőmagot előzetesen megpiríthatjuk egy száraz serpenyőben, ügyelve arra, hogy ne égjen meg, így még gazdagabb ízvilágot érhetünk el. Fenyőmag helyett más olajos magvakat, például mandulát, diót vagy pisztáciát is használhatunk.
- Kis adagokban hozzáadjuk a bazsalikomleveleket és addig törjük, míg jól el nem keveredik.
- Hozzáadjuk az előzőleg lereszelt Parmigiano-Reggiano és Pecorino Romano sajtokat, majd óvatosan elkeverjük. Ha csak egyféle sajtot sikerül beszerezni, az sem baj. Kóstoljuk meg a pestot és ha szükséges sózzuk.
- Fokozatosan adjuk hozzá az extra szűz olívaolajat és keverjük össze. Az olívaolaj mennyiségét változtathatjuk attól függően, hogy sűrű vagy híg pestot szeretnénk.
A pesto tárolása
A megmaradt pesto többféle módszerrel is tárolható. Nézzük a leggyakoribb tárolási módokat:
- Hűtőszekrény: A pestot tiszta üvegbe vagy műanyag dobozba kanalazzuk, leöntjük egy vékony réteg olívaolajjal, hogy megvédjük a levegőtől, majd lezárjuk. Így akár 1-2 hétig is eltartható. A maradék pestot minden használat után fedjük be olívaolajjal, és zárjuk le jól a tárolóedényt.
- Fagyasztás: A pestot jégkockatartóba porciózzuk és lefagyasztjuk. Amikor megdermedt, kivesszük a kockákat, és egy zacskóba vagy dobozba rakjuk, ezt követően visszatesszük a fagyasztóba. Ezzel a módszerrel kb. 6 hónapig eláll a pesto. Amikor szeretnénk felhasználni, csak vegyük ki és olvasszuk fel a szükséges mennyiséget.
Ha tetszett ez a recept, és szeretnéd, hogy mások is megismerjék, kattints a megosztás gombra!
Kép forrása: Adobe Stock