Szépen lassan már melegszik az idő, de azért a reggelek és az esték még elég csípősek tudnak lenni, ezért még jól esik néha kicsit elkényeztetni magunkat valamilyen finomsággal. És mi másra is eshetne a választásunk a farsangi időszakban, mint valamilyen fánkra: lehet csöröge, szalagos, amerikai típusú, töltött, lekváros vagy éppen karika, de ne felejtsük el a spanyol churrost sem!
Itt a farsang, áll a bál!
A farsangi, karneváli szokások még a pogány időkre származtathatók vissza, amikor is őseink a tél és tavasz váltását ünnepelték meg vele. A telet, a hideget ijesztő maszkokba öltözve „üldözték”, a tavaszt pedig véget nem érő mulatságokkal várták.
A karneválok és farsangi ünnepségek a mai napig megunhatatlanok, évente több tízezer turista látogat el olyan neves eseményekre, mint a velencei vagy a riói karnevál. A mohácsi busójárás a jelmezeket tekintve ugyan egészen más stílust képvisel, de a hagyományokat aktívan őrző busó csoportoknak köszönhetően 2019 óta az UNESCO szellemi örökség listáján szerepel.
Lépjünk oda a farsang farkára! Mielőtt elkezdődne a 40 napos böjti időszak, még van időnk elkészíteni néhány farsangi finomságot!
Klasszikus fánkok
A szalagos fánk nevét az aranybarnára sült fánk szélének a középén körbefutó fehér csíkról kapta. A népi hagyományok a szalagnak más jelentőséget is tulajdonítanak. Természetesen innen sem hiányozhat a szerelem: a fánkot a lányok saját maguk készítették és a kiszemeltjüknek adták. A fánkon körbefutó szalag pedig nem mást, mint a karikagyűrűt jelképezte.
Elkészítése nem bonyolult, de mégis igényel némi gyakorlatot és türelmet. A titka három dologban rejlik: az alapos dagasztás, a megfelelő kelesztés és a forró, bő olajban való sütés. Ha van kenyérdagasztó gépünk, a dagasztás és a kelesztés folyamatát bátran bízzuk csak rá.
Ha nincs türelmünk vagy bátorságunk a szalagos fánk elkészítéséhez, válasszuk a sokkalta egyszerűbb csöröge vagy forgácsfánkot. Ezt ráadásul még keleszteni sem kell! A liszthez hozzáadjuk a szódabikarbónát, a sütőport, a vaníliás cukrot, a cukrot és egy csipet sót.
Miután alaposan összekevertük, morzsoljuk hozzá a vajat, adjuk hozzá a tojásokat és a tejfölt és alaposan gyúrjuk össze. Ha egy kis rumot is teszünk a tésztába, kevésbé fogja megszívni magát olajjal. Kb. 1,5 cm vastagra nyújtsuk ki a tésztát és vágjunk belőle rombuszokat késsel vagy derelyevágóval.
A rombuszok közepén ejtsünk kisebb vágást és a tészta egyik sarkát fordítsuk át rajta. Egy serpenyőben hevítsünk olajat, süssük ki a fánkokat és szórjuk meg a tetejét porcukorral.
A csörögefánk spanyol rokona a churros. Tésztája is hasonló, azonban a vajat és a barnacukrot először vízzel kell összeforralni, majd ebbe az elegybe kerül bele a liszt. Miután csomómentesre kevertük a tésztát, hagyjuk kicsit kihűlni és már adhatjuk is hozzá a tojásokat és a vanília aromát.
A kész tésztát csillagcsöves habzsákba töltjük, és a sütőpapírral kibélelt tepsibe kis csíkokat húzunk belőle. 180 fokon aranybarnára sütjük, majd fahéjas porcukorba forgatjuk a kisült tésztát és csokiöntettel tálaljuk.
Ételek a farsangi mulatság utánra
Bár a fánk a farsangi időszak zászlóshajója, ismerős lehet még a január-februári hónapokról a szilvalekváros hájas sütemény vagy a disznóvágásról megmaradt porcos, bőrös húsokból készített házi kocsonya. Egyik sem épp kalóriaszegény étel, de eredeti céljukat tekintve kiválóan segítenek a farsangi mulatozók másnapos gyomrán.
Hájas sütemények
A hájas tésztából készült édes vagy sós sütemények szintén nagyon közkedveltek voltak a farsangi időszakban. A disznóvágás után mindent felhasználtak a szorgos háziasszonyok, így a disznóhájat is ledarálták és a sütemény tésztáját dúsították vele. Lekvárral vagy túróval töltött aprósütemény, de még pogácsa is készült belőle. Az alap hájas tésztához nincs is különösebben sok hozzávalóra szükség:
- 40 dkg liszt,
- 20 dkg háj (tisztított, darált),
- 1 ek. tejföl,
- 1 tojás,
- 0,5 dl fehérbor vagy ecet,
- 1 csipet só és cukor,
- 5 ml víz.
Korhely leves
Ne csak édes finomságokról essen szó, tél közepén igazán jól tudnak esni a tartalmas egytálételek is, mint a babgulyás vagy a korhelyleves. Az elkészítése igazán nem bonyolult. Szalonnát pirítunk, majd erre rádobjuk a kolbászt és végül a hagymát.
Köménnyel, pirospaprikával ízesítjük, és már mehet is hozzá a fokhagyma. Ezután az átmosott savanyú káposztát is hozzá adjuk (attól függően mossuk át, mennyire szeretnénk savanyúra a levest). Nagyjából 6 dl vízzel felöntjük, sózzuk, borsozzuk és néhány babérlevelet is adunk hozzá.
Jó fél órát kell főzni, majd a végén tejföllel habarjuk be. Tejfölt ízlés szerint a tálaláskor is tehetünk még a leves tetejére.
Kép forrása: Freepik.com